Dziś świętowaliśmy dzień liczby Pi oraz gościliśmy pszczelarzy, Łukasza Michalika i Grzegorza Zimę, którzy w trakcie warsztatów odkryli przed nami tajniki pracy pszczół oraz pomogli wykonać świece z wosku pszczelego.
Historia liczby Pi
Istnienie tej liczby, a w zasadzie tej stałej, podejrzewali już starożytni. Kolejne pokolenia naukowców – matematyków – próbowały ją poznać bliżej aż doszliśmy do momentu, w którym trzeba było zatrudnić do jej obliczania, wyliczania czy szacowania superkomputery. Liczba Pi to w pewnym sensie „magiczna” liczba. Element takiego naturalnego ładu. Ilekroć próbujemy w matematyczny sposób przybliżać rzeczywistość, np. budowli, ich proporcji, pojawia się tam właśnie liczba Pi lub jakieś jej przybliżenie.
Odniesienia do liczby Pi znajdziemy w Starym Testamencie, a jej wartość jest wpisana chociażby w proporcje piramidy Cheopsa. Wielkie zainteresowanie liczbą Pi przejawiali np. starożytni Babilończycy. Fakt, że to z terenów Mezopotamii właśnie pochodzą pierwsze znaleziska koła, myślę, że nie jest tutaj bez znaczenia. Na poważnie dokładnymi obliczeniami jej przybliżeń zajął się Archimedes (to ten od praw Archimedesa, określającego siłę wyporu). Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź: https://naukatolubie.pl/dzien-liczby-pi/