Strażacy uczą pierwszej pomocy

W dniu 29 października w naszej szkole odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przygotowane przez druhów z OSP i MDP Janczowa.

Po krótkim wprowadzeniu przez Naczelnika Tomasza Koguta, w którym przedstawił czym zajmuje się Ochotnicza Straż Pożarna, strażacy z OSP razem z druhami z MDP przygotowali dla uczniów małe widowisko, w którym strażacy zaprezentowali profesjonalne udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Młodzież wcieliła się w role pozorantów, z których niektórzy stracili przytomność, inni wzywali pomoc przez pogotowie alarmowe a jeszcze inni odgrywali rolę dyspozytora pogotowia ratunkowego. Na nagrody filmowe zasłużyli bez wątpienia wszyscy.

Po pokazie pierwszej pomocy uczniowie podzieleni na grupy mogli ćwiczyć w salach poszczególne elementy udzielania pierwszej pomocy: sprawdzanie oddechu osoby nieprzytomnej, ułożenie w pozycji bocznej ustalonej, resuscytację krążeniowo-oddechową u dorosłego i dziecka oraz opatrywanie ran i złamań. Zapoznali się też z zawartością strażackiej torby ratowniczej.

Na podsumowaniu uczniowie przeszli jeszcze raz przez zasady, o których koniecznie trzeba pamiętać przy udzielaniu pierwszej pomocy, powtórzyli numery alarmowe i otrzymali drobne upominki strażackie.

Kolejne ćwiczenia w grudniu. Będziemy resuscytować św. Mikołaja!