Dzień Zdrowego Odżywiania – Dobra Energia

8 listopada obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z potrzeby zdrowego odżywiania. Nie zawsze jednak wiedza idzie w parze z czynem. Dlatego też niezwykle ważne jest nieustanne przypominanie o tym, jak wielką rolę w naszym życiu pełnią owoce i warzywa. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika bowiem, że standardowa dawka warzyw i owoców przyswajana regularnie przez organizm zapobiega m.in. rozwinięciu się chorób. Naukowcy alarmują, że znakomita większość Europejczyków ma problemy z nadwagą, a coraz większa ich ilość choruje na otyłość. Problem jest na tyle poważny, że coraz częściej dotyka to również dzieci. Wiele z nich już w tak młodym wieku narażonych jest na cukrzycę i choroby serca. Warto więc zastanowić się nad tym, co podajemy naszym pociechom w ciągu dnia.

W naszej szkole Dzień Zdrowego Odżywiania odbył się w tym roku pod hasłem „Dobra Energia”. Uczniowie uczestniczyli w dwóch wydarzeniach. Pierwszym z nich była  prelekcja pt. „Zasady zdrowego odżywiania” wygłoszona przez nauczycielkę biologii.  Nauczyciele i uczniowie dowiedzieli się z niej, ile powinni  spożywać posiłków, jak często i w jakich ilościach. Drugim był konkurs na najładniejszy i najbardziej zdrowy stół. Uczniowie i wychowawcy od rana pracowali z zapałem nad przysmakami. Część przekąsek została przygotowana w domu przy udziale rodziców.  W konkursie kulinarnym ocenianiu podlegało: estetyka, różnorodność, szczególne elementy dekoracyjne, oryginalność i pomysłowość twórców potraw.  Po ocenie stołów nastąpiła degustacja przygotowanych potraw.