Konkurs „PTASIA STOŁÓWKA”

Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody „ Bobry” ogłasza konkurs „Ptasia Stołówka”

Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać. Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu.

Chcemy pomóc fruwającym przyjaciołom przetrwać zimę. Dlatego zapraszamy wszystkich uczniów naszej Szkoły do wzięcia udziału w konkursie „Ptasia Stołówka”

  • Wykonaj karmnik dla ptaków i dokarmiaj je w okresie zimowym.
  • Zrób fotorelację w postaci kolażu zdjęć, pokazującą proces powstawania karmnika oraz dokarmiania ptaków.
  • Konkursowy kolaż wyślij na adres: edukacja@stanowicz.pl  
  • Na prace konkursowe czekam do 31 stycznia 2021 r.
  • Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w lutym 2021 r.
  • Na zwycięzców czekają nagrody.

Wykaż się kreatywnością, zaangażuj tatę, brata i dziadka – deski i młotki w dłoń i DO DZIEŁA!!! Czekam na Wasze zdjęcia.

Zapoznajcie się z zasady rozsądnego dokarmiania ptaków.

Jeśli już zdecydujemy się na zimowe dokarmianie ptaków – róbmy to regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.

Niestety podczas dokarmiania ptaków popełniamy wiele błędów, które często przynoszą więcej szkód niż pożytku, dlatego stosujmy się do zasady – lepiej w ogóle nie karmić ptaków, niż robić to źle! Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi – t.j. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte.

Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów – nie przetworzonych przez człowieka! W sklepach bez trudu zdobędziemy kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków.

Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2 – 3 tygodni), gdy zjełczeje zaszkodzi ptakom.  Początkowo wykładajmy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy z wraz z nadejściem wiosny (przed końcem kwietnia).