Żywa lekcja historii – szlachta i husaria

Dziś gościliśmy w naszej szkole Grupę Rekonstrukcyjną Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia. Aktorzy przedstawili program o tytule „Szlachta i husaria w XVII wieku”.

Dzięki wspaniale przygotowanej prezentacji przenieśliśmy się w czasie do Rzeczpospolitej Obojga Narodów XVII w. Zobaczyliśmy jak wtedy ubierała się polska szlachta, poznaliśmy ubiór chłopów, a także zaprezentowano pełną zbroję. Większość strojów i elementów prezentowali nasi uczniowie. Aktorzy w zabawny i ciekawy sposób przedstawili dzieje husarii, opisując m.in. bitwę pod Kłuszynem w 1610 r. Pod koniec spotkania ochotnicy mogli zdobyć nagrodę w postaci wybitej monety, po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na zadawane pytania. Na sam koniec przedstawienia przygotowano wystrzał z pistoletu, takiego jakim dawniej posługiwała się husaria.

Żywa lekcja historii okazała się nie tylko świetną zabawą, podczas której nieraz słychać było gromkie śmiechy, ale też ciekawą lekcją, dzięki której dużo się nauczyliśmy i na pewno zapamiętaliśmy.