Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINO JAZDA

1 października całą szkołą pojechaliśmy do Małopolskiego Centrum Kultury Sokół na Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINO JAZDA.

Głównym celem imprezy jest popularyzacja sztuki filmowej wśród młodych widzów oraz poszerzanie ich wiedzy o świecie za jej pośrednictwem. Uczniowie z młodszych klas obejrzeli w technologii 3D film animowany „Samoloty2”. Dla starszych klas przygotowano film „Wicher”.

Niebanalne i mądre historie filmów oraz codzienne podróże w świat kina. Tak w skrócie wyglądał Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINO JAZDA, który trwał 5 dni. Cieszymy się, że i nam udało się wziąć w nim udział.

Po kinie udaliśmy się na spacer po Nowym Sączu. Dzieci mogły zwiedzić sądecki rynek wraz z ratuszem, przyjrzeć się ładnie odrestaurowanym kamienicom. Nowosądecki Rynek o wymiarach 160 na 120 metrów został wytyczony w 1292 roku w tamtym czasie zajmował 12 część miasta. Z Rynku wybiega 10 ulic pod kątem prostym, te z kolei wraz z przecięciami tworzą, średniowieczny układ miejski. Zwarta zabudowa zabytkowych, jednopiętrowych kamieniczek, powstała po pożarze miasta w 1894 roku. W kamienicach zachowały się gotyckie sklepienia piwnic oraz przejezdne sienie wraz z renesansowymi portalami. W centralnym punkcie Rynku stoi Ratusz (1897 r.), zbudowany w stylu eklektycznym z przepiękną salą reprezentacyjną. Na uwagę zasługuje wysunięta wieża z zabytkowym zegarem.

Już z rynku można zobaczyć najstarszą Bazylikę św. Małgorzaty, której nie mogliśmy ominąć podczas tego spaceru. Następnie obok Dawnej Synagogi udaliśmy się pod ruiny zamku, gdzie spacerując po parku uczniowie oglądali Basztę Kowalską i piękny kwiatowy zegar. Wiele radości sprawił im sikający rycerzyk. Na koniec w wesołej atmosferze poprzez Bulwar Obrońców Narwiku dotarliśmy do autobusu, a pan kierowca zawiózł nas do restauracji McDonald’s, gdzie każde z dzieci mogło wydać swoje zaskórniaki, posilić się i pobawić. To była uczta i dla ciała i dla ducha.