Czyste powietrze w Oddziale Przedszkolnym

W czwartek 11.10.2018r. w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Janczowej odbyły się zajęcia pt. Czyste powietrze. Nauczycielka przywitała dzieci i przeczytała wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. „Piotruś i powietrze”. Poprzez wiersz dzieci dowiedziały się gdzie jest i do czego nam potrzebne powietrze. Aby uczniowie dogłębnie zrozumieli wartość „niewidzialnego powietrza” oraz przekonali się o jego istnieniu, zostały przeprowadzone następujące doświadczenia:
● ZATKANY NOS. Uczniowie nabierają powietrza do płuc i zatykają na chwilę nos. Odtykają go, gdy zaczyna brakować im tchu. Wniosek: powietrze jest w nas, jest niezbędne do oddychania, bez powietrza nie można żyć.
● BALONY. Każdy uczeń samodzielnie lub z pomocą nauczyciela nadmuchuje balon i wypuszcza z niego powietrze. Wniosek: powietrze wypełnia całą przestrzeń wokół nas, jest także w środku balonu.
● Chusteczki. Każde dziecko otrzymuje piórko i dmuchając na nie, unosi je w powietrzu. Wniosek: to ruch powietrza powoduje, że piórko może się unosić.
● POJEMNIK W WODZIE. Nauczyciel prezentuje dzieciom przezroczyste naczynie z wodą i balon. Zadaje uczniom pytania: „Jak myślicie, co się z nim stanie, gdy zanurzę balon w wodzie?”. Następnie wykonuje doświadczenie. Powietrze w postaci bąbelków wydostaje się na powierzchnię. Wniosek: powietrze jest wszędzie.
● Nauczyciel zapala świecę i przykrywa ją szklanką lub słoikiem. Uczniowie obserwują, co się stanie ze świecą. Wniosek: powietrze jest niezbędne, aby palił się ogień.
Następnie gdy dzieci doszły do wniosku, że powietrze jest nam niezbędnie potrzebne i trzeba o nie dbać, oglądały dwa krótkie filmy, w których zostały przedstawione czynniki powodujące zanieczyszczenie i sposoby walki z nimi.
Po projekcji filmów nauczycielka zaprezentowała dzieciom urządzenie, które funkcjonuje w ich klasie i dba o to żeby oddychały one czystym powietrzem.
Zwieńczeniem zajęć było wykonywanie plakatów grupowych związanych z tematyką dnia.